WSPIERAMY

EKO
NGO

REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W OLSZTYNIE

Rada Dialogu podsumowuje rok

URZĄD WOJEWÓDZKI
Rozpatrzone wnioski, rozwiązane konflikty, oraz nowe plany budżetowe i strategie rozwoju. To tematy ostatniego w 2018 roku posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

To gremium, któremu tematów do dyskusji na pewno nie brakuje. Podczas ostatniego w tym roku plenarnego posiedzenia Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego podsumowała ostatnich 12 miesięcy. „Poza wieloma sprawami, takimi, które żywo interesują poszczególnych partnerów społecznych, czyli konfliktami w różnych jednostkach, w zakładach pracy, podejmowaliśmy także wiele działań o szerszym wymiarze” - podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, przewodniczący Rady.

Lista spraw prowadzonych przez Radę w 2018 roku zawiera wiele znaczących pozycji. Jej decyzje miały wpływ między innymi na wprowadzenie do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego nowych zawodów – elektromonter i technik elektromonter. Rada pochylała się również nad projektami nowych ustaw, w tym Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, analizując wynikające z niej korzyści dla przedsiębiorców w województwie warmińsko-mazurskim.

Wiele spraw jednak wciąż jest w trakcie rozpatrywania. „W tej chwili Rada ma takie sprawy na wokandzie, jak problemy domów pomocy społecznej, gdzie istnieją konflikty. Tam gdzie są ludzie, tam jest konflikt” - informuje Jerzy Dostatni, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego ds. dialogu społecznego.

Oprócz konfliktów w domach pomocy społecznej pojawiły się również problemy w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Olsztynie, oraz w Szpitalu Powiatowym w Piszu. Rolę Rady w rozwiązywaniu takich konfliktów doceniają wchodzące w jej skład związki zawodowe. „Te wszystkie problemy, które są w zakładach pracy, czy w instytucjach różnego rodzaju staramy się wnosić na Radę Dialogu, a zawsze przy takim czynniku, jakim jest Rada, czyli przy tym trzecim, to czas pokazał, że to jest nagłaśniane i te dwie strony też się zastanawiają, po co im ten rozrost i przy naszym udziale, bądź ich zobowiązujemy, prosimy o dogadanie się i często ten konsensus jest” - podkreśla Józef Dziki, przewodniczący zarządu regionu warmińsko-mazurskiego NSZZ „Solidarność”.

Problemem zgłaszanym Radzie przez przedsiębiorców są natomiast zamówienia publiczne. Przedstawiciele Rady zapowiadają, że zorganizują specjalną konferencję poświęconą temu tematowi.