WSPIERAMY

EKO
NGO

REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W OLSZTYNIE

Pierwszy rok Szlaku Świętej Warmii

POWIAT OLSZTYŃSKI
Szlak Świętej Warmii ma już rok. Są też plany rozwoju tej inicjatywy.

Gietrzwałd, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Frombork – to tylko kilka miast znajdujących się na Szlaku Świętej Warmii. W pierwszą rocznicę jego powstania samorządowcy – twórcy tej inicjatywy – spotkali się w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. „Warmia jest bardzo wartościową krainą, historyczną krainą, która uważam, że mało, mało jest dostrzegana i to zainteresowanie Warmią jest mniejsze, niż Mazurami. Mam nadzieję, że dzięki właśnie tej inicjatywie będziemy mogli pokazać Warmię jako region, który jest wartościowy turystycznie, wartościowy historycznie i wartościowy gospodarczo” – podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Liczne zabytki sakralne leżące na szlaku są z pewnością atrakcją dla pielgrzymów. Przykładem jest klasztor w Stoczku Klasztornym. Ale  Warmia czeka na wszystkich turystów. Znajdą oni tu wspaniałe ślady przeszłości i wiele ciekawych historii. „Wszystko to, co towarzyszy odkrywaniu historii tutaj, jest niezwykle istotne i brakowało nam narzędzi, które pozwalałyby wszystkim tym, którzy są spoza, którzy właśnie nie są w temat jeszcze wprowadzeni, żeby mogli w sposób atrakcyjny uczestniczyć w takich wydarzeniach, miejscach, gdzie jest możliwość sięgania właśnie do tych znaków tradycji i przywoływania tej pięknej naszej historii” – mówi ks. abp. Józef Górzyński, metropolita warmiński.

U progu sezonu wakacyjnego warto pamiętać o wirtualnych przewodnikach po wszystkich atrakcjach szlaku. „Zależy mi na tym, żeby przede wszystkim turysta wszedł na stronę Szlak Świętej Warmii, stronę internetową, gdyż tam znajdzie wszystkie informacje dotyczące tego projektu, audiobooki o danych miejscowościach, historię, filmy” – mówi starosta olsztyński Andrzej Abako. Dla tych, którzy wolą fizyczną postać przewodnika, przygotowano dwie książki – „Szlak Świętej Warmii” i „Okolice Szlaku Świętej Warmii”. Dzięki nim nie przegapimy walorów tego regionu. „Po raz pierwszy udało nam się poprzez Szlak Świętej Warmii pokazać naszą ziemię warmińską w sposób, który promuje i pokazuje turyście, że to jest rzeczywiście troszeczkę inny region, niż Mazury. To nie są tylko jeziora, ale też są zabytki, to jest historia, tradycja” – mówi Andrzej Abako.

Przy liście 16 stacji Szlaku Świętej Warmii pojawiło się 16 nowych przystanków, m.in. Klebark Wielki, czy Biskupiec. W sumie Szlak liczy już aż 32 punkty! Informacje o poszczególnych miejscach można znaleźć na stronie internetowej Szlaku: szlakswietejwarmii.pl.